Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-19

    Imieniny: Alfa, Leonii

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1276697
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni

Ogólnopolska Kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”

Szanowni Państwo

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii rozpoczyna ogólnopolską kampanię „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania”.

Kampania jest odpowiedzią na narastający problem stosunkowo nowej formy odurzania się. Celem kampanii jest  zwiększenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat ryzyka używania leków dostępnych bez recepty przez dzieci i młodzież w celach pozamedycznych oraz przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom. Kampania skierowana jest do rodziców młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Chęć doświadczania odmiennych stanów świadomości od zawsze skłaniała część osób do eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Warto zaznaczyć, że brane są tutaj pod uwagę nie tylko substancje nielegalne, ale wszelkie środki służące do odurzania się, w tym także te dostępne w oficjalnym obrocie. 

Zdaniem toksykologów, rośnie liczba leków używanych w celach „rekreacyjnych”, mowa jest głównie o efedrynie obecnej w wielu środkach OTC. Leki OTC są dostępne w aptekach oraz punktach obrotu pozaaptecznego (w punktach aptecznych, w sklepach, na stacjach benzynowych). Leki bez recepty mogą być reklamowane do publicznej wiadomości (czyli do wszystkich), m.in. w telewizji, radio, prasie. Informacja o rodzaju leku (jego formie dostępności) jest umieszczona każdorazowo na opakowaniu. Jeżeli jest to zapis: "Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – OTC", to oznacza, że lek przy zakupie nie wymaga recepty. Typowe leki OTC to najczęściej popularne środki przeciwbólowe,  środki przeciwprzeziębieniowe, preparaty na kaszel i katar, na  ból gardła,  preparaty stosowane w leczeniu bólów mięśniowych i stawowych, leczeniu alergii, a także  problemów  gastrycznych. Wymieniano także: benzydaminę, xylometazolin, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe Popularność konkretnych leków zawierających powyższe substancje uwarunkowana jest chwilowymi modami, dyskusjami na forach internetowych czy wręcz zwyczajami panującymi w danym, lokalnym środowisku młodzieżowym.

 

Leki uspokajające i nasenne stosowane bez zalecenia lekarza są, po marihuanie i haszyszu, najbardziej popularną grupą substancji używanych przez młodych ludzi, a rozmiary ich spożycia w starszych grupach wiekowych są prawdopodobnie również bardzo poważne

 

Na jakie leki należy zwrócić uwagę:

Acodin, Antidol,  Tussipect,  Sudafed, Ibuprom Zatoki, Tyrozyna.

 

Do niebezpiecznych substancji należy dodać jeszcze „Dopalacze” czyli różne substancje psychoaktywne, których dotychczas nie zdążono ustawowo zakazać, projektowane i produkowane w nielegalnych laboratoriach na całym niemal świecie. Substancji tych jest zbyt dużo, by ich wyliczenie było możliwe.

Należy zwrócić uwagę na nowe przedmioty pojawiające się w domu. Są to m.in.:

  • fifki, fajki, szklane rurki, bibułki papierowe, kolorowe, błyszczące opakowania ( tak najczęściej pakowane są dopalacze)
  • małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem roślinnym
  • kawałki opalonej folii aluminiowej, łyżka
  • znaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami
  • leki bez recepty
  • tuby, słoiki, foliowe torby z klejem
  • igły, strzykawki

Proszę pamiętać aby przede wszystkim porozmawiać ze swoim dzieckiem. Ważne jest, aby uświadomiło sobie, że zależy Państwu na nim. Jeżeli narkotyki, dopalacze, leki zdążyły już je uzależnić, niezbędna może okazać się pomoc psychologa lub nawet terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronach: www.przyjmujelekiczybierze.pl/, www.dopalaczeinfo.pl/