31 maj - Światowy Dzień bez Papierosa

31 maja każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa

Dzień ten powstał dzięki inicjatywie WHO ( Word Health Organization) i ma na celu zwrócić uwagę wszystkich ludzi na szkodliwość palenia tytoniu.

Czym jest papieros?

To wysuszone, fermentowane liście tytoniu w bibułce z dodatkiem: substancji konserwujących, aromatyzujących wzbogacany nikotyną i amoniakiem. Papieros zawiera ok. 4000 substancji i pierwiastków chemicznych, ok. 40 ma właściwości rakotwórcze.

Przykłady niektórych substancji zawartych w dymie papierosowym:

- Aceton - rozpuszczalnik, skadnik farb i lakierów,

- Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych,

- Arsen stosowany jak trutka na szczury,

- Butan - gaz pędny stosowany do wyrobu benzyny,

- Chlorek winylu - stosowany do produkcji plastiku,

- Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych,

- Kadm - silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych,

- i wiele wiele innych...

Palenie tytoniu prowadzi do powstania 14 lokalizacji nowotworowych: płuca, krtań, gardło, serce, przełyk, jama ustna, trzustka, pęcherz moczowy, miedniczki nerkowe, żołądek, wątroba, nos, miąższ nerki, białaczka

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia:

chorobę wieńcową, zespół płucno-sercowy, degenerację miąższu sercowego, nadciśnienia, miażdżycę, tętniaka aorty, chorobę naczyń mózgowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, kataraktę, paradontozę, osteoporozę, mniejszą płodność, niską wagę urodzeniową noworodków.

Pamiętajmy: Dym papierosowy to trucizna. Jej efekty odczuwają nawet dzieci, które nie palą. Osoby przebywające w otoczeniu palaczy stają się szczególnie narażone na wystąpienie chorób odtytoniowych, będących skutkiem biernego palenia.

mgr Jolanta Bednarz