Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1285202
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni

Wycieczka do Torunia klasy IIa i IIb SP

20 października odbyła się wycieczka do Torunia. Na wyjazd wybrały się dwie klasy - II a i II b, wraz z opiekunami p. D. Jacolik, p.M. Olejniczak-Olczak, p. B. Kotarska. Pierwszym  punktem programu  był seans w Planetarium. Toruńskie Planetarium zaprezentowało seans astronomiczny, o Układzie Słonecznym, jego planetach i warunkach na nich panujących. Sercem planetarium jest projektor, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, można było zobaczyć  układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym, i co najważniejsze o wiele szybciej niż w rzeczywistości.


Po " kosmicznych doświadczeniach" uczniowie wraz z opiekunami przeszli na Starówkę, tu warto przecież zobaczyć pomnik
słynnego astronoma, matematyka i fizyka – Mikołaja Kopernika, „Fontannę ze złotymi żabkami „( legenda głosi, iż pocałowane przynoszą szczęście). Odwiedziliśmy sklepiki z pamiątkami i „Toruńskimi piernikami”, które tu są najsmaczniejsze.

Niestrudzeni pieszymi wędrówkami po Starówce,po odwiedzeniu Domu Legend, zawitaliśmy w Żywym Muzeum Piernika. Muzeum mieści się przy ul. Rabiańskiej, między Rynkiem Staromiejskim a Wisłą, w okolicy katedry i domu Kopernika. Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI-wieczna piernikarnia, gdzie uczniowie nie tylko obejrzeli sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wzięli  udział w procesie jego powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami, dobierali  przyprawy, ucierali korzenie, przesiewali  mąkę. Następnie własnoręcznie łączyli składniki, wyrabiali ciasto, kształtowali piernikowe specjały, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych ozdobnych form.
Jest to muzeum, które angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, kardamonu i innych przypraw.
Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego uczniowie nabyli  historyczne uprawnienia piernikarskie, a każdy z nich dodatkowo zabrał do domu piernik własnoręcznie wykonany.

Mimo zmęczenia i niezbyt sprzyjającej pogody, pobyt był niezapomniany.
Pełni doznań i wrażeń z pobytu w mieście Mikołaja Kopernika wróciliśmy do domu.