Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie

  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-04-30

    Imieniny: Balladyny, Lilli

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1278891
    • Do końca roku: 245 dni
    • Do wakacji: 52 dni

Zasady przyjęć do klas I szkół podstawowych

ZASADY PRZYJĘĆ UCZNIÓW DO KLAS I SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W SZKOŁACH, DLA KTÓRYCH ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA KRZYMÓW

 

Podstawy prawne

Zasady przyjęć do klas I w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Krzymów, zostały przygotowane w oparciu o zapisy:

  • ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2023 r. poz. 900 ze zm.),
  • uchwały Rady Gminy Krzymów nr XXVIII/171/2017 z dnia 30.03.2017 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do pierwszej klasy szkoły podstawowej,  dla której organem prowadzącym jest Gmina Krzymów, oraz określenia dokumentów potwierdzających te kryteria.

Informacje ogólne

  • Do klas I przyjmowane są:
    • dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2017) – objęte obowiązkiem szkolnym,
    • dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2018) – na wniosek rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
  • Dziecko, które w roku szkolnym 2023/2024 realizuje obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka, jest przyjmowane na wniosek rodziców do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego.

Zasady przyjęć

Do szkoły podstawowej kandydaci przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).

Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły:

  • kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole - przyjmowani są z urzędu napodstawie zgłoszenia. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń(art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ze zmianami),
  • skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.

Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym  i  przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi w Uchwale Rady Gminy Krzymów nr XXVIII/171/2017 z dnia 30.03.2017.

  1. W postępowaniu  rekrutacyjnym do pierwszej klasy  szkoły podstawowej, dla których organem prowadzącym jest Gmina Krzymów, bierze się pod uwagę łącznie następujące kryteria, którym przyznaje się następujące ilości punktów:

1)  rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej szkoły - 5 punktów;

2)  miejsce pracy jednego z rodziców lub innego przedstawiciela ustawowego dziecka znajduje się w obwodzie szkoły - 4 punkty;

3)  wielodzietność rodziny kandydata – 3 punkty;

4)  kandydat objęty kształceniem specjalnym – 2 punkty;

5)  niepełnosprawność w rodzinie kandydata – 1 punkt.

  1. Potwierdzenia spełnienia kryterium, o którym mowa w pkt 1,  dokonuje dyrektor szkoły na podstawie dokumentacji szkoły.
  2. Za potwierdzenie spełnienia przez kandydata kryterium, o którym mowa w pkt 2 uznaje się oświadczenie rodzica o zatrudnieniu w zakładzie pracy działającym na terenie obwodu szkoły, do której zgłaszane jest dziecko według wzoru oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.
  3. Za potwierdzenie spełnienia przez kandydata kryterium, o którym mowa w pkt 3 uznaje się oświadczenie rodzica o wielodzietności rodziny, w której wychowuje się kandydat według wzoru oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały.
  4. Za potwierdzenie spełnienia przez kandydata kryterium, o którym mowa w pkt 4 uważa się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez zespół orzekający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej.
  5. Za potwierdzenie spełnienia przez kandydata kryterium, o którym mowa w pkt 5 uważa się orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.).
    1. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnie wybranych szkół, układając własną listę preferencji, szkoła umieszczona na pierwszym miejscu listy jest tzw. szkołą pierwszego wyboru.

 

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2024/2025 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.

 Kolejność zgłoszeń nie będzie miała wpływu na przyjęcie dziecka.

Rodzice/prawni opiekunowie, którzy korzystają z komputera i Internetu:

  • wypełniają w systemie informatycznym wniosek/zgłoszenie o przyjęcie dziecka,
  • drukują wypełniony wniosek/zgłoszenie i po podpisaniu przez rodziców/prawnych opiekunów składają go w szkole pierwszego wyboru.

Rodzice/prawni opiekunowie, którzy nie korzystają z komputera i internetu:

  • pobierają wniosek/zgłoszenie w dowolnej szkole, po wypełnieniu i podpisaniu przez rodziców/prawnych opiekunów składają w szkole pierwszego wyboru.

Podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku/zgłoszenia odpowiedzialny jest dyrektor szkoły pierwszego wyboru/szkoły obwodowej - albo upoważniony przez niego pracownik szkoły.

  • Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Rady Gminy Krzymów, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
  • Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art.150 ust.6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ze zmianami).
  • Kopie dokumentów poświadcza za zgodność z oryginałem rodzic/opiekun prawny kandydata. Przy składaniu kopii ma on obowiązek  przedstawić do wglądu oryginały tych dokumentów.
  • Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  • W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
  • Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
  • Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.
  • Komisja rekrutacyjna:
    • przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
    • podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
  • Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
    • złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
    • wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
    • złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły.

Zasady przyjęć kandydatów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność

Kandydaci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność (na pierwszy etap edukacyjny lub na czas nauki w szkole podstawowej) mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych

Rodzice dzieci urodzonych w roku 2017, które rozpoczną edukację w klasie I w roku szkolnym 2024/2025 powinni:

  1. W celu zapisania dziecka do klasy I w szkole obwodowej
  • pobrać w szkole obwodowej druk zgłoszenia,
  • wypełnić, podpisać i złożyć szkole obwodowej.

      2. Jeżeli rodzice ubiegają się o przyjęcie dziecka do klasy I w szkole innej niż obwodowa powinni:

  • pobrać w szkole pierwszego wyboru (tj. wskazanej na pierwszym miejscu na liście preferencji) druk wniosku,
  • wypełnić wniosek, podpisać i złożyć w szkole pierwszego wyboru.

W przypadku wyboru szkoły innej niż obwodowa kandydaci biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym, w terminach określonych w harmonogramie.